Gyakran, amikor rajzolok az az érzésem, hogy nálam pontosan ellentétesen történnek a dolgok, mint másoknál. Másoknál a rajz, a színezés felszabadítólag hat. Én inkább érzem a formavilágomat, megszokott színeimet egyfajta jótékony börtönnek, amiből képtelen vagyok kilépni. Magába zár, azzal a kényszerű “szépnek kell lennie” érzéssel együtt, ami szerintem lehet része egy “favágó”, továbbfejlesztő munkának – például a rajzok digitalizálásának. DE! nem része a valódi ellazító, felszabadító FloW-nak.
A kezdeti elégedetlenségem tettekké formálódott és ebben valahogy a Világ is segítségemre sietett. 😀
Arra gondoltam Neked is segíthetek azzal, ha pontokba szedem a felszabadító alkotással kapcsolatos tapasztalataimat és lépéseimet.
1. Tisztázzuk, az Alkotás, a valódi önkifejezés minden esetben mentes a megfelelési kényszertől. Amikor azt érzed ‘Szépnek kell lennie.’ ‘Vajon mit fog szólni a szomszéd néni, ha így vagy úgy csinálom?’, akkor megkezdődik az önkifejezés alárendelődése valamilyen valós vagy vélt igénynek. Érdemes nyakon csípni a pillanatot és tudatosítani melyik irányba indulsz tovább.
2. Az Alkotásra, a Kreativitásra sokan tekintenek úgy, mint a Múzsa csókjára. Csak várják, és várják, és várják… Ahogy sokmindenre az alkotásra is tudjuk kondícionálni magunkat. Meg tudjuk tanítani az agynak, hogy milyen helyzetben, milyen időszakban van itt az ideje a kreatív tevékenységnek. A reggeli-délelőtti órákat mondják ebből a szempontból élettanilag produktív időnek.
3. A fáradtság nem barátja a kreatív munkának.
4. Sokan tartják, hogy a kreativitás a művészek privilégiuma. Butaság! Tévhit! Mindössze arról van szó, hogy nincs másik pozitív szavunk például az üzleti kreativitásra, a könyvelői kreativitásra (ennek máris negatív kicsengése van, ugye? :-DDD), pedig az újfajta üzleti struktúrák, modellek kidolgozásához mennyi és mennyi friss szemlélet és tárgyi tudás szükséges! Szóval, a kreativitás az élet összes területén jelen van!
5. Újabb tévhit: a kreativitás nem fejleszthető. Edward De Bono munkássága teljességgel cáfolja ezt a gondolatot. Kreativitásfejlesztő gyakorlatait A kreatív elme című könyvében összegyűjtve adta közre, ami sok további módszertan alapját képezi.
6. A két agyfélteke összehangolásának egyszerű, de nagyszerű módja, ha keresztező gyakorlatokat végzel a tested előtt.
7. A kreatív önkifejezésre szintén jótékony hatással van, ha egy művészetterápiás csoporthoz csatlakozol. Ebben a folyamatban a lélek felszabadításával, az önkifejezés is megerősödik, felszínre tör.
+1. Általában a jobb kéz a domináns (Volt egy időszak, amikor a gyerekeket átszoktatták erre a kezükre erővel is. Én ebbe a generációba tartozom sokakkal együtt.) Az agyféltekék az ellentétes oldalon lévő testrészeink mozgatásáért felelnek: jobb agyfélteke – bal kéz, bal agyfélteke – jobb kéz. Próbálj meg színezni, rajzolni a bal kezeddel. Ezzel megerősíted a jobb agyfélteke funkcióit, ahol a kreativitás központja is található.
Ezt a 7+1 lehetséges utat kezdtem feltérképezni, és járni az alkotóerőm felszabadítása érdekében. Biztos vagyok benne, hogy rengeteg nagyszerű és hatékony módszer van még a köztudatban…
Képek forrásai:
- holdvilag.com
- anyamento.hu
- muveszetesonismeret.hu
- bp22.babamama.info
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: